Pomozite deci da imaju zdravo detinjstvo
U ovom tekstu razmotrićemo na koji način detinjstvo oblikuje razvoj mozga, metabolizma i ukupnog zdravlja, i na koji način omogućiti deci zdravo detinjstvo.
Deca još od ranog detinjstva usvajaju obrasce ishrane. To zapravo znači da namirnice koje deca unose još od ranog detinjstva oblikuju razvoj mozga, metabolizam i sveukupno zdravlje pojedinca. Upravo sada dok ovo pišemo, možemo da kažemo da su u svetu ali i kod nas prva tri izvora kalorija za decu uzrasta 2-3 godine većinom mleko, voćni sokovi i testenine. Proverite šta ste vi pružali deci od obroka u ovom stadijumu.
Međutim nije ni sve tako "crno". Potrebno je napraviti nekoliko sitnih promena kako bi ste poboljšali nutricionistički profil vašeg deteta i osigurali zdrav život. Moramo imati na umu da ishrana utiče na sve aspekte razvoja jednog deteta i to:
- održavanje zdrave telesne težine;
- izbegavanje zdrastvenih problema vezanih za višak telesnih masti;
- zdravlje creva;
- razvoj mozga i opšte ponašanje
U nastavku pružamo vam uvid u detaljnije ispitivanje navedenih faktora.
Faktor 1 - povećana telesna težina
1980. godine samo 7% dece starosti 6-11 godina je bilo gojazno.
2010. godine čak 18% - što zapravo znači 1 od 5 dece.
Trenutno, možemo da kažemo da je jedna trećina (oko 33%) dece klasifikovano kao gojazno (znači da ima prekomernu težinu).
Zašto gojaznost predstavlja veliki problem?
Prekomerna težina predstavlja osnovu za nastanak brojnih zdrastvenih problema. Na primer 70% tinejdžera već pokazuje znake kardiovaskularnih bolesti - koji se pojavljuju tek tokom kasnije faze razvoja. Adipozno tkivo (mast) luči hormone i hemijske signale; previše masti znači začepljenje. Kod dece, to znači nastajanje bolesti poput astme. Moramo naglasiti da se masti akumuliraju u jetri a deca sa prekomernih nivoom masti imaju poremećaj osetljivosti na insulin, i na kraju postoji opasnost od dobijanja dijabetesa. Prekomerna masnoća koja nije toliko čest slučaj i predstavlja najopasnije stanje dovodi do niza hroničnih oboljenja kao što su moždani udar, rak dojke, mišićno koštane poremećaje, bolesti žučane kese itd. Jednom kada telo uvedemo u prekomernu težinu tokom razvojnog perioda veoma je teško vratiti ga u normalno stanje. Navike prihvaćene tokom ranog stadijuma ima će ogromnih efekata u narednim decenijama.
Uticaj okruženja
Višak telesnih masti je takođe psihosocijalno opterećenje. Kao što i sami znate nije zabavno biti debeo klinac i izaći na igralište ili odlaziti u školu. Prekomerna gojazna deca suočavaju se sa zadirkivanjem i na kraju socijalnim isključenjem.
Uloga ishrane u prekomernoj telesnoj težini
Deca koja konzumiraju svakodnevno brzu i visoko kalorijsku hranu imaju najviše opasnosti da dobiju prekomernu telesnu težinu. Dečije zdravlje i telesna težina proizilaze iz kombinacije faktora - od kojih većinu možemo da kontrolišemo.
Faktor 2 - zdravo varenje
Kao i kod odraslih, kod dece je još važnije zdravo varenje hrane. Međutim, deca su mlada i ranjiva, češće su sklona vrlo lakom prikupljanju virusa i bakterijskih infekcija. Rezultat toga često je dijareja koja i signalizira neku infekciju creva. Međutim, nisu svi oblici dijareje signali bolesti. Nekada uzrok mogu biti i prekomerni unosi voćnih sokova, koji sadrže fruktozu i sorbitol, koji u većim količinama izazivaju dijareju. Generalni savet je da od malih nogu decu učite da konzumiraju biljne namirnice. Deca koja se bore sa konstipacijom od malih nogu, imaće problema i kasnije tokom života. Na kraju, loš kvalitet hrane usko je povezan sa gastrointestinalnim poremećajima. I baš kao i kod odraslih, ravnoteža bakterija može uticati na imunološku funkciju. Probiotici bi mogli pomoći u prečišćavanju organizma i kontrolisati nastanak zapaljenja. Sada je na tržištu dostupan veliki izbor probiotika koji su pogodni i za decu.
Faktor 3 - mozak i ponašanje
Razvoj mozga zahteva kvalitetne hranjive materije. Loša ishrana (bez obzira da li je povezana sa viškom telesnih masti ili ne) takođe doprinosi detetovom raspoloženju i problemima ponašanja kao što su depresija ali i agresivnost i nasilje.
Na ponašanje utiče i kofein. Jedna studija je pokazala da jedna Koka kola sadrži oko 35mg kofeina. Proučavaju decu studija je došla do zaključka da prekomernim svakodnevnim unosom Koka kole dec unose i do 100mg kofeina, što je ekvivalent šolji kafe dnevno.
Na koji način vi možete uticati na poboljšanje i kvalitet ishrane vaše dece
Problem zdrave ishrane u detinjstvu može izgledati ogroman, međutim ukoliko želite da budete dobar roditelj i pogotovu ukoliko želite da izaberete zdraviji izbor za sebe i svoju porodicu, u prilogu vam pružamo adekvatna uputstva.
Počnite uvek sa jednostavnim stvarima:
- birajte uvek manje obrađenu hranu i onu koja se prodaje po pekarama i restoranima brze hrane
- uključite voće i povrće u svakodnevnu ishranu vaše dece
- ukoliko je potrebno uključite i vitamine i minerale u tabletama, ali pre svega se potrudite da sve potrebne hranjive sastojke vaše dete uzima iz namirnica
- pomozite deci da se ne prejedaju, da kontrolišu svoj apetit kroz više različitih i bogatih nutritivno obroka dnevno
- sami usvojite zdrave navike i svakodnevno ih koristite kako bi to radilo i vaše dete