Pubertet i plivanje
Bez obzira o kojoj sportskoj aktivnosti razgovarali, pubertet može imati ogroman uticaj na jednog plivača. Pubertet se odnosi na period odrastanja, počinje oko jedanaeste a završava se oko petnaeste godine života. Pored fizioloških, dešavaju se i brojne emocionalne promene, promene stavova o načinu života i kriza indentiteta.
Promene atletskih performansi tokom adolescentskog perioda rasta
Prolazak kroz pubertet može imati značajan uticaj na atlestke performanse i na pozitivan i na negativan način. I dok povećanje telesne težine, hormoni i snaga mišića mogu poboljšati atletske performanse, mogu postojati ogromni emocionalni problemi, privremeni pad u kontroli tela i sopstvenih veština. To zapravo znači da se mozak mora prilagoditi novim brzim emocionalnim i fiziološkim promenama tako da tinejdžer postaje naizgled nespretan. Ova faza može biti itekako vidljiva kod sportova kao što su gimnastika, klizanje, ronjenje, igre sa loptom ali svakako i plivanje. Treneri su svesni ovog stadijuma i mogu pomoći u smanjenju trenutne atletske nespretnosti pravilnim usmeravanjem i uključivanjem specifičnih aspekata treninga.
Devojčice i dečaci u pubertet ulaze istovremeno, međutim sam početak puberteta je vrlo varijabilan kao i trajanje puberteta. Jedan od glavnih znakova puberteta je ubrzanje rasta. Neposredno pre nastupa puberteta brzina rasta se usporava, pre puberteta (od četvrte do desete godine) deca u proseku rastu 5-6 centimetara godišnje. Ulaskom u pubertet brzina rasta se ubrzava tako da negde sredinom puberteta dete ulazi u takozvani pubertetski zamah rasta. Zamah rasta se kod devojčica događa ranije nego kod dečaka s obzirom na to da i pubertet započinje ranije kod devojčica nego kod dečaka. Devojčice će najbrže rasti oko dvanaeste godine, a dečaci oko četrnaeste. Osim rasta u visinu, u pubertetu dolazi i do porasta telesne težine. Kod devojčica se stvara više masnoga tkiva, pogotovu u području bokova i bedara, a kod dečaka dolazi do povećanja mišićnog tkiva.
Razgovarajte o pubertetu
Kako bi se deca bolje pripremila na ovo burno razdoblje potrebno je konstantno sa njima o tome razgovarati. Cilj razgovora je prenošenje informacija o polnom sastavu i sekundarnim polnim karakteristikama kao i važnosti održavanja pravilne higijene tela kako tokom puberteta tako i tokom celog života. Pubertet i adolescencija burna su i teška razdoblja, brojne promene nameću brojna pitanja, nerazumevanje i sukobe. O pubertetu se može i mora razgovarati. Kao roditelji potrudite se ponuditi odgovore, razumevanje, toplinu i podršku, ali i postaviti jasne granice kako bi svom detetu osigurali da se razvije u zrelu i samostalnu osobu. Važno ja napomenuti da je pubertet privremeno razdoblje, a ukoliko dolazi do vikanja , ljutnje i pogrešnog prenošenja informacija od strane trenera i roditelja, može se dogoditi da dete potpuno odustane i napusti sport kojim se do tada bavilo a to nikako ne želimo. Vaš posao kao roditelja nije da "proizvedete" još jednog Olimpijca - već da vaše dete zavoli sport kojim se odlučilo da se bavi i da postane zdrava odrasla osoba. Podržavajte i ohrabrujte ih uvek i na svakom mestu.
Faze treninga tokom razdoblja i na šta bi trebali obratiti pažnju:
1. Aktivan start: upoznavanje sa sopstvenim telom i prilagođavanje okruženju kakva je voda. Učenje tehnika disanja, održavanja u vodi, koordinacije tela i pokretljivosti. Podrazumeva se za razdoblje od rođenja do 6 godine života.
2. Osnove: podrazumeva razdoblje od 5-8 godine života i podrazumeva savladavanje određenih veština i tehnika u zavisnosti od sporta kojim se dete bavi. Tokom ovog stadijuma aktivnosti bi trebale da budu interesantne i zabavne kako bi ih dete lakše prihvatilo.
3. Naučiti da treniraš: predstavlja fazu za devojčice od 8-11 godine, a za dečake od 9-12 godine. Tokom ove faze plivači ponavljaju tehnike i veštine, mehanike pokreta koje su do tada naučili, a sve sa ciljem da ih što bolje savladaju. Oni se uče šta znači redovno odlaziti na trening, prihvatanju ustajanja i spavanja u isto vreme, redovnog konzumiranja obroka i prihvatanja načina života uspešnog sportiste.
4. Treniranje radi postizanja uspeha: ova faza za devojčice traje obično od 11-14 godine, a za dečake od 12-15 godine. U ovoj fazi plivači kreću sa ozbiljnijim kondicionim treninzima kombinujući ih sa treninzima za brzinu i snagu. U ovoj fazi se obično kod svakog plivača razvija individualizam i lagano na usmeravanje ka tehnici plivanja koju najbolje prihvataju.
5. Treniranje zbog takmičenja: faza razdoblja za devojčice od 14-16 godine, a za dečake od 15-18 godine. Predstavlja fazu kada su dečaci i devojčice već stekli određeno iskustvo u plivanju i nastavljaju ka usavršavanju veština tehnike i brzine. Trening bi trebao dalje biti usmeren na razvijanje snage, agilnosti, brzine, fleksibilnosti i usavršavanja sitnih detalja koji mogu biti ključni u odsudnim momentima.
6. Biti aktivan - zdrav životni stil je nešto čemu svako od nas treba težiti bez obzira na to da li se aktivno ili rekreativno bavi nekim sportom. Većina dece odlazi na fakultete i opredeljuje se za neku aktivnost koja i ne mora imati veze sa plivanjem. Samo mali broj na žalost ostaje u sportu da se profesionalno bavi istim a tek najmanji broj dograbi uspeh Olimpijskog sportiste. Nemojmo zaboraviti da bez obzira šta su vaša deca odabrala, plivanjem se mogu baviti tokom celoga života i da je svakako jedan od najlepših sportova.