Sigurno već znate da bez obzira o kojem se takmičenju radilo, trebali bi biti i psihički i fizički pripremljeni. Kako bi sa sigurnošću znali šta i na koji način trebate uraditi pre svakog takmičenja u ovom tekstu za vas izdvajamo 5 po nama njvažnijih takmičarskih saveta.
1. Stići na vreme na takmičenje
- Verovatno ćete se složiti sa nama da ne postoji ništa važnije za plivača od toga da na svoje takmičenje dođe na vreme. Kašnjenje obično bez obzira o čemu se radilo dovodi do stvaranja napetosti, u ovom slučaju i za plivača i roditelja. Za sportiste napetost crpi dodatnu energiju i na taj način umanjuje plivačeve kapacitete. Na kraju krajeve svaki trener očekuje da svoje plivače vidi spremne i na vreme pored bazena, najmanje sat vremena pre početka jednog takmičenja. Vreme pre takmičenja može se iskoristiti pre svega za zagrevanje, dodatan razgovor sa trenerom i utvrđivanje potrebnih informacija o takmičenju, ali i opušteno ćaskanje i opuštanje sa drugarima pred veliki događaj. Plivači bi pre susreta i to po mogućstvu dan ranije trebali sami ili uz pomoć svojih roditelja da spakuju svoju sportsku torbu ili ranac i na taj način umanje vreme potrebno za pripremu pre samog takmičenja.
2. Prvoklasno zagrevanje
- Kritičan deo priprema svakog plivača predstavlja i zagrevanje. Većina plivača koja želi spremno da uđe u vodu i dobije prednost u odnosu na konkurenciju iskoristiće rutinu suvog zagrevanja van bazena. Zagrevanje omogućava pripremu mišića za naporan rad, ubrzava otkucaje srca i omogućava veći priliv kiseonika do svih organa u telu. Plivači koriste zagrevanje kako bi se i brzo ugrejali i pripremili na plivanje u vodi. U zavisnosti od tehnike koju koriste, plivači će forsirati određenu vrstu zagrevanja koja je odgovorna za određenu mišićnu partiju tela. Na primer ukoliko plivač koristi leđnu tehniku koristiće najviše vežbi za zagrevanje mišića leđa itd. Ukoliko plivač završi zagrevanje nešto ranije pre početka takmičenja treba se presvući u topliju odeću kako bi osigurali da njihovo telo ostane zagrejano.
3. Priprema za trku
- Priprema za trku podrazumeva momenat koji je za svakog plivača drugačiji. Na primer, pojedini plivači će slušati omiljenu vrstu muzike pred trku, drugi će razgovarati sa svojim drugarima, treći će biti sami i raditi ono što ih najbolje opušta. Kako se trka približava svaki plivač bi trebalo da pronađe svoj fokus i usredsredi se na samu trku, razmišljajući o izvođenju svoje tehnike i zamišljajući kako uspešno završava trku. Vizuelizacija samog takmičenja nekad je od presudnog značaja za opuštanje i motivaciju samog plivača. Ono što je možda i najvažnije jeste da svaki plivač treba okvirno da zna u koje vreme će se takmičiti ukoliko ima više grupa kako ne bi došlo do kašnjenja ili u gorem slučaju do propuštanja same trke. Pre trke svaki plivač mora da se čekira, i da se uveri da ima dovoljno vremena da dođe iza svoga bloka i mentalno pripremi za početak takmičenja.
4. Uložite sebe 100% u trku
- Svakom plivaču je takmičenje važan i sastavni deo plivanja kada dokazuje svoj pravi kvalitet, ali ono što morate znati jeste da je svako takmičenje bez obzira koliko ono malo ili veliko bilo podjednako važno za vas. Možemo reći da plivač kao i svaki drugi sportista treba biti profesionalac i svako takmičenje posmatrati kao jedan važan deo stepenika koji se mora preći kako bi dalje napredovali. Shvatite da se ne takmičite zato što je tako trener odredio ili zato što vas roditelji posmatraju, ovo je događaj koji je namenjen prvenstveno vama i proveri vaših sposobnosti, fizičkih i mentalnih veština.
5. Završite trku dostojno i podignute glave
- Kada jednom završite svoj deo trke, bez obzira kakvi vaši rezultati bili, budite zadovoljni sobom jer ste već uložili svoj maksimum, čestitajte pobedniku i iskreno pružite ruku, a potom je red da popričate sa svojim trenerom i prikupite povratne informacije iz perspektive trenera o tome kakav ste utisak ostavili plivanjem. Ovaj razgovor će uključiti informacije rezimea oko toga šta je plivač dobro uradio i koje delove bi mogao da popravi. Plivači obično razgovaraju sa svojim trenerom i opisuju kako su se osećali za vreme takmičenja i šta je to što ih je najviše ometalo. Na taj način prikupljate informacije o svojoj tehnici i načinu plivanja i o tome na šta sve trebate obratiti pažnju prilikom sledećeg takmičenja. Ono što morate znati jeste da i ukoliko niste zadovoljni svojim plasmanom na takmičenju ne znači da vi niste dobar plivač, stičete iskustvo i usavršavate svoje znanje a na narednom takmičenju ćete sigurno biti uspešniji. Ne predajte se već verujte sebi, dajte 100% i rezultati će doći.