5 stvari na koje bi se trebali usredsrediti nakon duže pauze
Duži odmori nakon redovnih nedeljnih treninga u bazenu miogu biti neophodni tokom određenih delova godine, kao što su praznici ili porodični odmori. Ponekad su pauze i neizbežne usled povreda kada jednostavno moramo da odmorimo svoje telo i slušamo savete lekara kako bismo se oporavili. Uglavnom svaki duži planiran ili neplaniran odmor pruža teškoću ponovnog vraćanja u vodu i redovne treninge. Iako ceo proces može biti frustrirajući na trenutak, u prilogu vam pružamo uvid u 5 stvari na koje bi se trebali usredsrediti kako bi olakšali vraćanje u bazen i brzo uključivanje u redovne programe.
Slobodan stil
Veoma često, bez obzira koji ste plivački stil usavršili i u čemu ste najbolji, slobodan stil je osnovni stil plivanja kojim svako od nas kreće i koji se inače najviše koristi. Često se upotrebljava u setovima za zagrevanje i hlađenje, ali i u ovom slučaju kada se vraćate u svoju formu. S obzirom da dugo niste plivali i bili u bazenu, slobodan stil pružiće vam mogućnost da povratite izgubljenu energiju i vratite ravnotežu svom telu.
Veslanje u vodi
Ukoliko smo iz nekog razloga dosta vremena proveli van vode, prva stvar koju moramo da povratimo je osećaj za vodu. Ukoliko "ne osećamo" vodu ne možemo ni adekvatno plivati. Veslanje rukama u vodi dok nam je telo paralelno sa dnom i dok se lagano krećemo ka napred pruža nam mogućnost da povratimo osećaj vode i vratimo snagu u rukama. U videu iz priloga možete videti na koji način se ovo veslanje najbolje izvodi:
https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=2CHt4J6nJvo
Delfin stil plivanja
Nakon duge puze može biti izuzetno teško zadržati dah ispod vode dovoljno dugo kako bi izveli jedan ili dva delfin pokreta. Krenite lagano i usredsredite se na izvođenje pravih delfin pokreta koji će zasigurno izgraditi vašu aerobnu bazu ali i pružiti idealan način da brzo povratite izgubljenu snagu.
Kvalitet iznad kvantiteta
Iako je ovo način razmišljanja koji bi u svemu trebali da imamo, naročito je važan ukoliko smo dugo udaljeni iz bazena. Baš kao i gore pomenuti faktori, presudno je da se fokusiramo na tehnički aspekt naših poteza i okreta pre nego što pokušamo da preuzmemo "vođstvo" u bazenu. Način na koji bi trebali ovo da uradite na pravi način jeste da uključite jedan trening plivanja dnevno uz neizbežan suvi trening i postepeno se prilagođavate na rutinu treninga i plivanja koje ste nekad imali.
Strpljenje
Biti strpljiv kako u životu tako i uplivanju je ponekad veoma teško. Naravno da svako od nas želi da se odmah vrati 100% na svoje treninge i da sa lakoćom obavlja zahtevane zadatke. Biti strpljiv predstavlja ključ prevazilaženja frustracija jer svakako nećete biti u stanju da izvedete pokrete i imate brzinu kakvu ste nekada imali. Znajte da je potrebno vreme da se pre svega vaši mišići vrate u formu, da prestanu početne upale mišića zbog nakupljanja mlečne kiseline a svakako morate obratiti pažnju da ne dođe do pretreniranosti. Često se kaže da za svaku nedelju koju izostajete sa svojih treninga isto toliko vremena će vam biti potrebno da se vratite kako bi bili u top formi. Najvažnije je svakako da nakon duže pauze postavite dugoročne ciljeve i naravno budete strpljivi što će biti i ključ vašeg uspeha.